Kuruluş Öykümüz

Eşim ve benim özel eğitimle tanışmamız iki yaşındaki oğlumuza ‘otizm’ teşhisi konmasıyla başladı. İlk başlarda kabullenmekte zorluk çektik. Türkiye’nin değişik illerinde konusunda uzman birçok doktora gittik. Netice hep aynıydı. Gerçek tüm katılığıyla karşımızda duruyordu. OTİZM.

Böylece minicik yavrumuzla uzun ve yorucu ‘özel eğitim’ maratonumuz başlamış oldu. Hemen araştırmaya başladık. Konusunda uzman ya da yürümeye başladığımız yola bizden önce çıkan insanların tavsiyeleriyle, o kurum senin bu kurum benim, dolaşmaya başladık. Herkes farklı şeyler söylüyordu. Birinin ak dediğine diğerinin kara dediği bambaşka bir dünyanın içine girmiştik. Daha iyi bir eğitim amacıyla şehrimizi terk edip başka şehirlere taşınan ailelerle karşılaştık. Gittiğimiz kurumlarda sadece otizm değil diğer tüm alanlarda kafası karışık ne yapacağını bilmeyen yüzlerce aileyle tanıştık. Karşımıza iyi eğitim vermeye çalışan iyi niyetli kurum ve eğitimciler çıktığı gibi, umut tüccarlarına da rastladık.

Karanlıkta el yordamıyla yolumuzu bulmaya çalışıyorduk. Engelli bireylerin tedavi ve rehabilitasyonunda uygulanan bilimsel/alternatif birçok yöntem mevcuttu. Kimi kurumlar bu işi sadece sporla, kimisi sadece diyetle kimisi ise sadece sınıf içi bireysel veya grup çalışmalarıyla çözmeye çalışıyordu. Bu konuda uygulanan hipo(at)terapi, ozon terapi, yunus terapi,  elektromanyetik ileti terapileri gibi listeyi uzatabileceğimiz bir çok yöntemle ailelere umut vadeden iyi niyetli yada tüccar zihniyetli sayısız insanla karşılaşmıştık.

Kafamız eğitim konusunda karışık olduğu gibi aile olarak resmi prosedürler ve haklarımız konusunda da karışıktı. Çocuğumuz okul çağına geldiğinde ne yapacağımızı şaşırmıştık. İşte bu dönemlerde hep doğru eğitimin kabul edilmiş alternatif yöntemlerle desteklendiği, sınıf içi çalışmaların yanında açık alan çalışmalarının da yapıldığı, aile bilgilendirme ve desteklerinin doğru yapıldığı karma ve doğru bir eğitimin verildiği bir kurum açma hayali kuruyorduk.

Burcu&Deniz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi bu hayalleri gerçekleştirdiğimiz bir kurum oldu. En büyük mutluluğumuz, bütün özel çocuklarımızın uzman kadromuz ve gerçekten ‘özel’ eğitimimizle hayatın içinde var olma yolunda basamakları başarıyla çıktıklarını görmektir.